prague

Jak zaparkovat v Praze svoje vozidlo? Vyzkoušejte modré zóny

Praha je jedním z nejvíce rušných měst v Evropě. Vždyť zde žije na 1,2 milionu lidí. Což znamená, že najít vhodné místo pro parkování vozidla nejen pro návštěvníka může být někdy velmi náročné. Pokud plánujete navštívit hlavní město České republiky, může se vám hodit pár rad, kde zaparkovat své vozidlo.

Jak parkovat v Praze

Problematika parkování trápí snad každé město, Prahu nevyjímaje, protože míst není dostatečný počet. A málokterý řidič chce dostat botičku proto, že špatně své vozidlo zaparkoval. Stojí to nervy a bohužel také peníze. Jednou z možností parkování jsou placená místa na ulicích nebo parkovištích.

Někdo využívá parkování Praha 4 a v dalších částech hlavního města v obchodních centrech, která bývají na určitou dobu zdarma. Auto lze zaparkovat také na odstavných parkovištích, jež obvykle stojí mimo centrum města. 

Občas se podaří najít volné místo k parkování i v obytných zónách. To je bohužel bolavé místo sídlišť, protože pak chybějí místa odstavení aut pro jejich rezidenty. Tento problém se snaží řešit parkovací modré zóny.

Co je modrá zóna

Modrá zóna je označení pro určité části centra Prahy, kde platí omezení parkování. Tyto zóny jsou vymezeny modrou barvou, kterou najdete na značkách, sloupcích a liniích na chodníku. V modré zóně je povolené parkování Praha 8 a jinde zdarma jen pro majitele tzv. modré parkovací karty, kterou lze získat na městském úřadě. Obvykle je vydávána pouze pro rezidenty, kteří mají v dané městské části své trvalé bydliště nebo provozovnu.

Ale i nerezidenti mohou za určitých podmínek v modrých zónách parkovat. Musejí si ale koupit parkovací kartu elektronicky on-line. Slouží k tomu i aplikace Parkingcard.cz, jež umožňuje přenos určitého přenosného parkovacího oprávnění na SPZ auta bez omezení, a tím i parkování na celých zonách placeného stání. Elektronickou kontrolu provádějí společnost ELTODO, a.s. a Policie ČR.

Sdílet článek