víno

Víno jako dárek, který vždy potěší

Nevíte-li si rady, co koupit pod stromeček svým dospělým blízkým, nabízí se možnost darovat jim láhev dobrého červeného nebo bílého vína. Tento alkalický nápoj patří mezi oblíbené, protože se dá popíjet jako doplněk jídla i ve chvílích odpočinku. Podle čeho byste ho měli vybírat a jaká je nabídka na trhu?

Pro víno k vinaři, či do obchodu?

Řada lidí si jezdí pro víno přímo k vinaři. Mají už většinou vyzkoušenou odrůdu, která jim chutná, a na jinou si neradi zvykají. Další možností je zakoupit víno v obchodech zvaných vinotéky. Ty se zaměřují na kvalitní vína od různých výrobců z různých zemí. Některá se specializuje jen na moravská vína, jiná dává příležitost i zahraničním. Vesměs zde pořídíte různé druhy tichých vín – jakostní, přívlastkové, výběr z bobulí, barrique, nebo sekty. S novou vinnou sezónou tu zakoupíte třeba i burčák, což je částečně zkvašený mošt z plodů vinné révy.

Vinotéky jsou i na internetu

Kvalitní víno je možné koupit v internetových obchodech, které se specializují na jeho prodej. Většinou se jedná přímo o výrobce, případně obchodníky, kteří s tímto sortimentem obchodují. I zde pořídíte kvalitní červené víno z tuzemska i ze zahraničí – Frankovka, Svatovavřinecké, Cabernet Sauvignon či Zweigeltrebe. Lze volit mezi sladkým, polosladkým či suchým vínem podle toho, co je vašim chuťovým buňkám lahodnější. Stejně tak je možné koupit bílé víno – Tramín, Sylván, Ryzlink vlašský, Pálava, Chardonnay a další. Při výběru vína je třeba přihlédnout i k tomu, k jakému jídlu bude podávané.

Šumivá vína na Silvestr

Někdo nedá dopustit na šampaňské, které patří k jeho nejoblíbenějším vínům. Je to víno, kterým vítáme na Silvestra příchod nového roku. Je ideální pro slavnostní příležitosti. Označení šampaňské ale mohou nosit jen vína francouzská, která pocházejí z oblasti Champagne, protože se jedná o chráněnou značku. Ostatní šumivým vínům říkáme také sekty. Ale i mezi nimi najdete opravdu dobrá vína, jež lahodí na jazyku.

Sdílet článek