dražba nemovitostí

Jak probíhá dražba nemovitosti v exekuci?

V posledních několika letech ceny nemovitostí výrazně vzrostly, a tím pádem se především mladým lidem oddaluje šance mít vlastní bydlení. Velice zajímavou a lákavou alternativou jsou dražby, přičemž za velice přijatelnou cenu můžete získat nemovitost. V následujících řádcích vám prozradíme, jak celý proces vlastně probíhá.

Vzhledem k tomu, že se do exekuce dostává spousta lidí, je v exekuci i celá řada nemovitostí, a proto se poměrně levně můžete dostat k pozemku, rodinnému domu i bytu či chatě.

Kde hledat nemovitost v exekuci?

Přehled o tom, jaké nemovitosti jsou v exekučním řízení, vám poskytne exekutorský úřad. Pokud se chystáte koupit nemovitost v exekuci, měli byste se zorientovat také v samotném exekučním řízení, které se rozděluje na tři části, a to nařízení exekuce, příkaz k prodeji a dražba a nařízení dražby.

Exekuční návrh podává věřitel, jemuž dlužník nezaplatil. Exekuce nemovitostí je složitější proces, nicméně druhým stranám, tedy zájemcům o nemovitost starosti nepřidělává. Dražba nemovitostí začíná většinou na dvou třetinách ceny, kterou stanoví znalec ve svém posudku.

Dražby probíhají i přes internet

Velkou výhodou je, že nemusíte nikam chodit a osobně se dostavit do dražební místnosti, protože v dnešní digitální době probíhá dražba nemovitostí v exekuci také online. V dražební vyhlášce si přečtete podrobné informace o objektu. Stejně tak uvidíte spisovou značku, vyvolávací a znaleckou cenu i dražební jistotu, kterou musíte složit pro účast v dražbě. Exekutorský úřad má zveřejněná i data, kdy dojde k dražbě.

Vzhledem k tomu, že dražba a exekuce nemovitostí je v naprosto běžná, nemusíte se ničeho bát. Ideální je však všechno konzultovat i se svým advokátem, který se stane v tomto procesu vaší pravou rukou, abyste neprohloupili. Tak neváhejte a pusťte se do dražby.

Sdílet článek