Umíte-li pracovat s ruční elektrickou vrtačkou, pak máte vyhráno, protože si s lehkostí poradíte i s takovým problémem, jakým je pověšení poličky nebo skříňky na zeď. Stačí vybrat ten správný vrták a pustit se do díla. Běda však, jestliže se vrták během vrtání zlomí. To je pak nutné pořídit nový. Jaké jsou vlastně druhy vrtáků?
Vrtáky podle materiálu
Kvalitní vrtáky jsou většinou vyráběné z oceli, jejíž vlastnosti jsou dané vrtaným materiálem. Do dřeva například používáme vrtáky z nástrojové oceli. Pokud vrtáme do oceli, vypomůžeme si vrtákem z rychlořezné oceli, která vyniká vysokou tvrdostí a žárupevností. Na beton a do zdi je třeba vzít vrták s břity ze slinutého karbidu, který je pevnější než vrták z rychlořezné oceli. Do hornin vrtáme pomocí vrtací korunky. A další kapitolou jsou zubní nebo zemní vrtáky. A tak bychom mohli pokračovat.
Typy vrtáků podle tvaru
Víte, k čemu se používá třeba špulíř? Tento vrták vezmete na vrtání přesných děr do dřeva pro kolíky. Sukovníkem vyvrtáte ploché otvory do dřeva nebo jím odstraníte vady dřeva. Pro běžné válcové otvory je třeba vzít válcový vrták se šroubovitými drážkami. Jestliže chcete zhotovit více průměrů jedním nástrojem, pomůže vám stupňovitý vrták. K nýtování se používá oboustranný vrták. Spirálovým vrtákem neboli nebozezem vyvrtáte do dřeva díru ručně. Pro hluboké díry se používá ejektorový vrták s vnitřním vyplachováním.
Kobaltové vrtáky na hliník a měď
Kobaltová ocel je materiál, z něhož jsou vyrobené vrtáky pro vrtání do mědi a hliníku. Mívá zkrácené příčné ostří podbroušením. Odvodu vrtaného materiálu napomáhá stoupání spirály i její široká geometrie, která zároveň vynikne při vrtání s chlazením, protože přivádí chladící emulzi do místa řezu. Vrtáky s vnitřním chlazením mají kanálky a jsou vhodné pro vrtání velmi tvrdých materiálů.