Vynález elektřiny vnesl do života nový prvek. Pokud by v dnešní době došlo k blackoutu, přestala by snad lidská společnost fungovat. Tak moc je totiž na elektrickém proudu závislá. Jak je to s napájecími zdroji?
Bez elektřiny ani ránu
Známe to asi všichni, kdo vlastníme nějaký ten přístroj, jenž ke svému provozu používá elektřinu nebo alespoň baterii, jak nepříjemné je, když nejde proud. Může to být mixér v kuchyni stejně jako mobilní telefon nebo počítač v kanceláři. Jakmile přestanou fungovat, vaše práce se zastaví a vy se můžete akorát jen dívat okolo sebe. Tak moc je důležitá elektřina, jež se stala běžnou a nepostradatelnou součástí našeho života.
Napájecí zdroje pro počítače
Moderní život jsou především počítače, ať už ty stolní neboli desktopy nebo notebooky. Používáme je nejen v zaměstnání, ale také ve svém domově či na cestách pro svoji zábavu. Někdo třeba doma ani nemá televizi, protože všechno, co potřebuje, mu zprostředkuje internet v přenosném počítači. Aby mu však fungoval, musí mít opět k dispozici elektřinu a napájecí zdroj.
K čemu slouží napájecí zdroj
Uvnitř počítače je poměrně malé napětí – od 3,3 do 12 V. Ze zásuvky však jde napětí 110 až 240 V. Proto je nutné používat napájecí zdroj, který transformuje větší napětí do menšího. Tento zdroj má desktop uvnitř šasi. Existují však také stolní napájecí zdroje, jež se využívají k dodávání elektřiny pro notebooky. V obchodní síti kamenných prodejen i internetových obchodů je bohatý sortiment těchto produktů. Liší se především vstupním a výstupním napětím.
Pro správný výběr napájecího zdroje je proto třeba zjistit příslušné údaje od výrobce notebooku. Obvykle tyto napájecí zdroje disponují také ochranou před přetížením, proti přepětí v síti nebo před zkratem. Jedná se tedy o dost podstatnou vlastnost, jež je důležitá pro správnou funkci přístrojů.Napájecí zdroje neboli nabíječky využívají také chytré telefony, obvykle tedy standardní 5 V s konektorem pro USB kabel.
Napětí není všude stejné
Kdo často cestuje po světě, musí mít na paměti, že ne ve všech zemích je shodné napětí v zásuvkách s tím, které máme v České republice. V domácích rozvodech elektřiny je nízké střídavé napětí 230 V. Ovšem v Severní Americe byste naměřili jen 110 V až 127 V stejně jako v Japonsku a na Tchaj-wanu. Proto mají některé napajecí zdroje přepínač pro změnu vstupního napětí, a to mezi 230 V a 110 V.
Pro výběr vhodného napájecího zdroje je proto třeba znát jeho výkon, vstupní a výstupní napětí, provedení konektoru. Nezanedbatelná je i dostatečná délka výstupní šňůry, která neomezuje, nebo pracovní teplota. A pak už jen stačí vybírat v nabídce. Mezi oblíbené stolní napájecí zdroje patří například produkty značek CELLEVIA POWER či AIMTEC.