Proč zůstávat nohama na zemi, když se můžete vydat vzhůru do oblak? Pokud vás to na silnici nudí, na nic nečekejte a přidejte se k lidem, kteří si již udělali průkaz soukromého pilota. S třídou PPL(A) budete moct pilotovat jednomotorové pístové letouny pro soukromé účely. Průkaz je dobrou volbou pro každého, kdo se chce létání věnovat jako volnočasovému koníčku a samozřejmě i z praktických důvodů – letadlem je to k moři do Chorvatska či Itálie mnohem rychlejší!
Průkaz PPL(A) opravňuje k létání pouze za příznivého počasí. Jedná se tedy o jakýsi základ či odrazový můstek, a to i pro budoucí profesionální piloty. Platí v celé EU a držitel si může létat jen tak pro zábavu a zároveň na palubu přibrat i blízké osoby. Většina pilotů si postupem času rozšíří licenci také o oprávnění pro lety v noci a lety podle přístrojů. Někteří jdou dokonce tak daleko, že se vrhnou na akrobatické létání nebo pilotování vícemotorových letounů.
Letecký kurz se skládá ze 100 hodin teoretické výuky a 45 letových hodin, v rámci kterých se naučíte vše, co v souvislosti s pilotováním letadla potřebujete vědět. Instruktor vás samozřejmě poučí i o tom, jak se zachovat v případě nestandardních situací.
A teď to podstatné. Jaké podmínky si škola létání klade? Do praktického výcviku mohou být žáci zařazeni v kalendářním roce, kdy dosáhnout 16 let. Od tohoto věku lze i samostatně létat, ovšem na závěrečné zkoušky si musí zájemce počkat až do věku 17 let. Další podmínkou je zdravotní způsobilost 2. třídy.
Létání je krásný koníček, ale není pro každého. Pokud po pilotní licenci toužíte, ale nejste si stoprocentně jistí, že na to máte, absolvujte nejdříve vyhlídkové lety, nebo rovnou kurz „pilotem na zkoušku“. Seznámíte se s menším letadlem a získáte cenné zkušenosti, které se vám budou hodit při dalším rozhodování.