Myslivost je stará jako lidstvo samo. S jeho prvotní podobou se setkáváme už v paleolitu, kdy lov zvěře představoval základní způsob obživy lidí. V tehdejší době naší předci lovili mamuty, jeleny nebo bobry. Když se nepoštěstilo, byli odkázáni na rybolov nebo potravu z rostlinné říše. Dnes už lovit nemusíme, máme supermarkety. Mnozí lidé však stále rádi loví a věnují se myslivosti jako své práci nebo koníčku. Co takový myslivec v dnešní době všechno vůbec potřebuje?
Lovecké zbraně: šípy vystřídaly brokovnice
Lovectví bylo vždy nedílnou součástí myslivosti. Zvěř se však nikdy nestřílela pro nic za nic, muselo jít o druhy, které se vyskytovaly v hojném počtu. Zatímco dříve musel lovci (myslivci) postačit jakýkoliv ostrý nástroj, později luk a šíp či lovecký meč, dnes jsou tady lovecké zbraně a střelivo. Nejčastěji se používají kulovnice a brokovnice.
Kromě lovu patří mezi činnosti myslivce také chov zvěře. Je potřeba pro ni zajistit dostatek potravy po celý rok a starat se v lese o důležité kryty, které ji ochrání před nepříznivými přírodními podmínkami. To samozřejmě vyžaduje časté chození do lesa, k čemuž rozhodně není vhodné městské oblečení. Na trhu dnes mají myslivci velký výběr z opravdu kvalitního speciálního oblečení.
Co zahrnují lovecké oděvy?
Aby zvěř nevyplašili a mohli se před ní dobře skrývat, musí myslivci vlastnit speciální myslivecké oblečení. Jsou to především lovecké kalhoty a myslivecké čepice nebo myslivecké klobouky. Lovecké oblečení je ušito z pevných a pohodlných materiálů v barvě lesa (khaki, hnědá, odstíny zelené) a myslivci se v nich mohou téměř nepozorovaně přiblížit velmi blízko lesní zvěři.
Mezi další důležité lovecké potřeby patří dalekohled, kvalitní kožená či gumová obuv, batohy svítilny, sedátka a mnohem víc. Vše se však dá sehnat na jednom místě a dokonce i online. V paleolitu se lovcům o takové budoucnosti jistě ani nesnilo!