Máte někdy pocit, že vás šéf v práci neoceňuje tak, jak by měl? Od manželky už obdiv ani neočekáváte a kamarádi považují váš úspěch za samozřejmost?Zažeňte ukřivděné myšlenky a začněte pracovat sami na sobě. Jak? Vytvořte si sám pro sebe jakýsi plán vnitřní motivace. Takový soukromý plán „selfomotivation“ vám umožní zůstat psychicky v kondici a nestát se zahořklým mrzoutem.
– Zdá se vám, že se vám nyní v práci daří? To se ale bohužel může změnit. Pracujte proto vytrvale na sebevzdělávání či rozvíjejte dovednosti v jiném oboru, který vás baví. Třeba se vám to jednou bude hodit.
– Je krásné držet se vytyčeného plánu. Ale co když to nevyjde? Mějte tedy po ruce jakýsi záložní plán, který vás v případě potřeby ochrání před pádem na dno.
– Neztrácejte čas. Je příliš cenný na to, abyste jej trávili s lidmi, kteří za to nestojí, nebo si nabírali práci navíc. K vysokým výkonům je třeba i rozumná míra odpočinku.
– Máte dojem, že žijete v ubíjejícím stereotypu, byť některé jeho prvky jsou jistě rozumné a pozitivní? I taková věc se může stát. Zkuste tedy rutinu vyměnit na nějaký čas za novou činnost, nebo zkuste změnit časový plán svého dosavadního hobby.
– Snažte se občas zapomenout na to, že jste tvrdý chlap a udělejte si radost. Ano, jen sám sobě. Kupte si něco, co vás potěší, dopřejte si zážitek, který bude jen pro vás. Máte právo se za svoji práci čas od času odměnit.
– Zkuste svůj projekt zmínit před lidmi, na nichž vám záleží. Pravděpodobně se vás poté sem tam zeptají, jak se vám daří jeho realizace a tím získáte další motivaci jít dál.
– Je mnohem lepší stanovit si konkrétní realistický cíl a termín, v němž ho chcete dosáhnout, než říci si „jednou bych chtěl…“. Máte pocit nebo jistotu, že váš prioritní cíl leží v daleké budoucnosti? Rozdělte jeho plnění na dílčí úseky tak, abyste každým jednotlivým splněním byli motivováni jít dál.