gun-shots-6081781_640

Jak na výměnu autoskla?

Prasklina na čelním skle vozidla může být nebezpečná, ovšem ne vždy je nezbytná okamžitá výměna celého autoskla. Někdy zkrátka postačí jednoduchá oprava. Pokud je ale prasklina velká (v průměru nad 4 centimetry), pak je výměna nevyhnutelná. V následujících řádcích se podíváme na to, v jakých případech je výměna autoskla žádoucí.

Záleží na velikosti i umístění praskliny

Prvním důležitým faktorem, který určuje, jestli se bude vyměňovat autosklo celé, je velikost poškození. Prasklina větší než 4 centimetry zpravidla už nelze kvalitně opravit scelováním a v takovém okamžiku se musí celé čelní sklo vyměnit. Pamatujte, že čím je prasklina větší, tím vyšší riziko tu je, že autosklo praskne během jízdy. A kromě velikosti hraje roli i umístění praskliny. Když je blízko okraje skla, tedy zhruba 7 centimetrů od okraje, je náchylnější k dalšímu praskání. Výměna čelního skla je v takovém případě nezbytná.

Pozor na poškození v zorném poli řidiče

Oprava čelního skla nestačí tam, kde prasklina zasahuje do zorného pole řidiče. Zorným polem se rozumí oblast přibližně 30 centimetrů v šířce mezi volantem a horní částí stírané plochy. Jestliže se poškození nachází právě v dané oblasti, pak je opět nutná výměna autoskla, a to z bezpečnostních důvodů. I malá prasklina v zorném poli by mohla negativně ovlivnit výhled řidiče, a tím pádem zvýšit riziko nehody. Nicméně kompletní výměna je nákladnou záležitostí, ale spousta pojišťoven tuto opravu kryje, pokud máte sjednáno příslušné připojištění. Informujte tedy svou pojišťovnu, ať už je to oprava autoskel, nebo výměna, zda vám to uhradí.

Myslete na svou bezpečnost, ale i na bezpečnost ostatních účastníků dopravy. Pokud si nejste jisti, zda prasklina vyžaduje výměnu, obraťte se na servis, který to vyhodnotí a doporučí vám nejvhodnější řešení.

Sdílet článek