cholesterol

Co s vysokou hladinou cholesterolu?

Možná i vás nemile překvapilo sdělení lékaře o tom, že vaše hladina cholesterolu je příliš vysoká. Doba, kdy byly tyto obtíže záležitostí seniorů a lidí pokročilejšího věku, dávno minula.
Podobně nepříjemnou zprávu si čím dál častěji musejí vyslechnout v ordinaci lékaře lidí mladí, často dokonce i děti. Samozřejmě je důležitá správná interpretace výsledků, protože ne každý cholesterol je tím, který ohrožuje vaše zdraví. Nebezpečný je pro nás LDL cholesterol, a to proto, že jeho vyšší množství v krvi může být zodpovědné za usazeniny v tepnách. Odborně se toto nazývá aterosklerotickým plátem a jedná se o problém, který může v konečném důsledku ohrozit nejen vaše zdraví, ale i život. Pokud však přistupujete k nastalému problému zodpovědně, není důvod k panice. V prvé řadě by si měl každý uvědomit, že zodpovědnost za své zdraví přináleží nejvíce jemu samému. Lékař, který vám doporučuje určitou životosprávu a omezení, není tyranem, který vám chce znepříjemnit život. Měli byste proto dbát jeho rad a aktivně se snažit nejen o samotné snížení hladiny cholesterolu v krvi, ale i o celkové zlepšení svého životního stylu.

Důležité je především zbavit se zlozvyku kouření. Dalším opatřením, které není každému milé, je změna jídelníčku. Už žádný mastný bůček, ale naopak racionální výživa. Se špatnými stravovacím i návyky souvisí i problém s nadváhou, která hraje svoji negativní roli i při problému s vysokou hladinou cholesterolu. Takže její snížení a s tím související dostatek aktivního pohybu budou dalším úkolem pro vás. Současně s těmito opatřeními by se měl každý zamyslet i nad mírou stresu a nepohody, které je vystaven a pokusit se i v této oblasti o změnu, neboť optimismus má přímo zázračný vliv na každý zdravotní problém. Další kontrola hladiny cholesterolu obvykle následuje po třech měsících, kdy budete seznámeni s mírou úspěchu svého snažení.

Sdílet článek