osobni-pneu

Změna pneumatiky – postup jak na to

Období roku se mění a my jsme znovu nuceni změnit pneumatiky. Jestliže přichází listopad, je načase, aby jsme přezuli z letních pneumatik na zimní.

Jakým způsobem se ale provádí přezutí? Je možné změnit pneu přímo v naši dílně? Kolik takové přezutí stojí v pneuservise? Na tyto otázky vám v následujícím článku zodpovíme.

Co dělat před přezutím?

Jestliže se rozhodnete pro přezouvání ve vaši dílně nebo u vás na zahradě, je zde pár rad ještě, než se pustíte do přezutí.

Vybírejme si vhodné prostředí pro výměnu – je nezbytné, aby vaše auto stálo v rovině, kvůli rovnováze. Taky můžeme zkontrolovat stav kol – ať už plechové disky nebo aluminiové a též vzorky našich pneumatik, jestli nejsou někde puchýře nebo zaryté větší kamínky apod.

Podstatné také je, abychom si pneu označili. Je to dáno tím, že většinou se přední pneumatiky opotřebují rychleji než zadní, a proto bychom měli na další sezónu kola na nápravách prohodit, aby bylo opotřebení stejné.

Jak tedy pneu přezouvat?

Nejprve musíme naše auto zvednout heverem. To provedeme tak, že hever umístíme na bok auta na podvozek a snažíme se auto zvednout tak, aby bylo v kolmé poloze. Ještě než použijeme hever si ale nezapomeňte povolit o půl otáčky šrouby od kol.

Pokud máme kola sundaná, nezapomeňme zkontrolovat stav brzdových kotoučů a destiček. Pak nasadíme vhodné pneumatiky (zimní nebo letní pneu) a kola důkladně utáhneme tak aby se neviklala.

Po usazení kol automobil dáme zpátky na zem a musíme dát pozor na tlak, který při dotčení auta k zemi v pneumatikách klesne.

Je výhodnější domácí nebo odborná výměna pneumatik?

Pakliže se rozhodnete pro přezutí v pneuservise odborníkem, tak ceny se pohybují cca od 500 Kč po 1000 Kč – záleží, jestli máte plechová nebo hliníková kola.

Záleží jen na vás, jak své auto přezujete. Nelze říct, kde to je lepší. Každopádně doufáme, že výše uvedené rady vám pomohou při rozhodnutí a případné domácí výměně.

Sdílet článek