kombinované elektro kleště

Vybavení do dílny: Jaké kleště se hodí při práci s elektřinou?

Pakliže si zařizujete domácí dílnu, případně se chystáte vybavit firemní prostory, kde budou denně pracovat vaši zaměstnanci, je nezbytné si nakoupit nejen základní dílenský nábytek, ale rovněž veškeré patřičné nářadí. Jeho výběr většinou podléhá konkrétnímu druhu činnosti, do domácí dílny je pak praktické si zajistit alespoň základní nářadí, s nímž budete moci vykonávat běžné domácí opravy a práce. V dílně pak nejspíše nebudou chybět ani speciální elektrikářské kleště.

Odizolovací kleště

Pokud jde o elektrikářské kleště, ve specializovaných obchodech jich dnes lze najít hned několik variant. Základní pomůcku představují odizolovací kleště. Od běžných modelů, které se používají při ostatních činnostech, jsou specifické zejména v tom, že mají ochranu proti případnému probíjení elektrickým proudem. Obvykle se v obchodech poznají dle barevného provedení rukojetí. Elektrikářské kleště jednoduše poznáte podle toho, že mají žlutou, případně červenou barvu. Dejte si však pozor na to, kde odizolovací kleště, potažmo jiné alternativy, kupujete, ne vždy totiž výrobci toto barevné schéma dodržují, tudíž je nutné se informovat přímo u prodejce, který má dané vlastnosti kleští zdůrazňovat u každého produktu.

Kvalitní elektrikářské kleště dokážou zajistit potřebnou bezpečnost při práci, kde hrozí úraz elektrickým proudem. Špičkové produkty jsou schopné izolovat až do napětí 1000 V. Přesto je samozřejmě nutné i nadále dodržovat veškeré bezpečnostní standardy, například byste měli používat ochranné rukavice.

Další druhy elektrikářských kleští

Kromě odizolovacích modelů se vám při práci mohou hodit například konektorové elektrikářské kleště, případně klasické štípačky a kombinované elektro kleště, při určitých složitějších úkonech, jež provádějí zejména profesionální řemeslníci, se uplatní ještě lisovací elektro kleště. V každém případě by jejich tělo měl tvořit odolný a dostatečně tvrdý materiál. Tuto podmínku splňuje například ocel Cr12MoV.

Při práci s elektřinou nezapomínejte ani na kvalitní osvětlení. V tomto směru hodně pomůžou montážní lampy, které lze často vidět na stavbách.

Sdílet článek