AZ Pneu

Víte, kdy použít zesílené pneumatiky?

Každá pneumatika v jakémkoliv rozměru má stanovený index nosnosti. Ten udává její maximální zatížení. Zesílené pneumatiky jsou určeny pro zátěž vyšší, než mají standardní běhouny v daném rozměru. V jakých případech se takové pneumatiky používají?

V čem se liší zesílené pneumatiky?

Zesílenou pneumatiku od té standardní na první pohled nepoznáme. Rozdílná je hlavně uvnitř. Pneumatika se zvýšenou zátěží může mít zesílenou bočnici, může být použito více materiálu nebo se do kostry přidá dodatečná vrstva. Tím se docílí toho, že nosnost takové pneumatiky se navýší.

Dalším rozdílem oproti běžné pneumatice je možnost zvýšení tlaku vzduchu, čímž lze také dosáhnout zvýšení nosnosti. To je možné díky bytelnější konstrukci. Maximální zatížení pneumatiky se totiž vždy odvíjí od tlaku uvnitř pneumatiky – čím měkčí pneu, tím menší zátěž snese.

zesílené pneumatiky

Zesílené pneumatiky se díky vyšší odolnosti používají i na sportovních autech.

Jak se zesílené pneumatiky značí?

Jediná možnost, jak pohledem odlišit zesílené pneumatiky od běžných, je podívat se na značení na jejich bočnici. Nejčastěji se můžeme setkat s nápisem Extra Load (nebo zkratkou XL, případně EXL), o něco méně často výrobci používají i zkratky RF nebo RFD (Reinforced neboli zesíleno).

Použití zesílených pneumatik

Pneumatiky s označením XL jsou určeny pro časté převážení těžkého nákladu. Typické použití se tak nabízí u dodávek, vanů, pickupů nebo u vozidel typu kombi. Každé vozidlo má v manuálu uveden index nosnosti pneumatik, případně zda jsou pro něj homologovány zesílené pneumatiky, a je potřeba se tímto řídit. Některé menší dodávky ale umožňují i použití běžných užitkových pneumatik.

Výrobci někdy předepisují tyto pneumatiky i pro silné sportovní vozy. Je to hlavně z důvodu vysokého výkonu motoru. Díky zesílení pneumatik vůz lépe reaguje na akceleraci či brzdění a má větší stabilitu v zatáčkách.

Dalšími výhodami zesílených pneumatik je větší odolnost proti mechanickému poškození (například při najetí na obrubník), lepší trakční vlastnosti a přilnavost nebo vyšší životnost. Jejich použití na normálních autech není nijak omezeno, ale v každém případě je obouvejte na vozy, jejichž výrobci k nim zesílené pneumatiky homologovali. Používáním pneumatik s předepsanými nosnostními indexy se vyhnete nepříjemným komplikacím, které by mohly výrazně zkrátit jejich celkovou životnost.

Pokud vás trápí další nezodpovězené otázky týkající se zesílených pneumatik, kontaktujte odborníky v AZ Pneu. Řeknou vám vše, co potřebujete vědět.

Zdroj foto: Pixabay.com

Sdílet článek