V restauracích si už nezapálíte, říká zákon

Proti kuřákům se rozhodlo bojovat Ministerstvo zdravotnictví, které plánuje zpřísnění prodeje tabákových cigaret. V plánech ministerstva také je, že zakáže kouření v restauracích. Ale válku chce vyhlásit nejen tabáku, ale také alkoholickým nápojům.

V restauracích by se mělo přestat kouřit už od roku 2014 a také má být zpřísněn prodej tabákových výrobků přes internet. Ale tento zákon zahrnuje nejen klasické tabákové cigarety, ale vztahuje se také na elektronické cigarety a vodní dýmky. Elektronická cigareta diskuze bude toto téma hodně diskutovat, protože do posledních chvil se elektronická cigareta prezentovala jako neškodlivá. Spousta výrobců a prodejců navíc uváděla, že se dá kouřit i v nekuřáckých prostorech. Tomu ale ministerstvo zabraňuje.

Podle ministerstva je kouření zlo

V dubnu poslalo Ministerstvo zdravotnictví návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a jiných návykových látek do řízení. Cílem tohoto zákona je, aby se snížil počet lidí užívajících návykové látky, a to včetně alkoholu. Kromě toho má zákon zpřísnit prodej těchto výrobků. Ministerstvo zdravotnictví tak chce předejít, aby se alkohol a cigarety nedostaly do rukou dětí a mladistvých.

Zákon bojuje proti tabáku a kouření. Zákon upravuje zákaz a omezení prodeje těchto výrobků, a to také elektronických cigaret či náplní do těchto cigaret e-liquid. Podle zákona se tyto výrobky nebudou prodávat ve školách a školních zařízeních a na akcích, kde mohou osoby pod 18 let. Dále nebudou na tržnicích k dispozici prodejní automaty.

Také bude regulováno obchodování s tabákovými a netabákovými výrobky přes internet. Každý prodejce těchto produktů musí zajistit taková opatření, která vyloučí, že zboží nepřijde do rukou osoby mladší 18 let.

Sdílet článek