Proč provádět pravidelnou péči o pneumatiky?

Chcete prodloužit životnost svých pneumatik? Víte o tom, že pravidelná péče o pneumatiky může zachránit život? Pokud jsou pneumatiky špatně na huštěné, nebo mají příliš nízkou hloubku dezénu, dochází ke změně jízdních vlastností vozidla, což může mít fatální následky. V dnešním článku se podíváme, jak o pneumatiky pravidelně pečovat a na co si dát při jejich kontrole pozor.

Většina řidičů věnuje pozornost svým pneumatikám pouze dvakrát do roka, a to při výměně pneumatik z letních na zimní a naopak. To je ale velká chyba, protože pneumatiky byste měli kontrolovat mnohem častěji.

Špatné pneumatiky

  • prodlužují délku brzdné dráhy
  • zvyšují riziko akvaplaningu
  • zvyšují spotřebu paliva
  • nepříznivě ovlivňují jízdní vlastnosti vozidla

Hloubka dezénu

Velmi důležitým parametrem každé pneumatiky je hloubka dezénu. Nezáleží na tom, zda máte model Volkswagen Passat či Škoda Octavia, protože vždy musí být minimální hloubka dezénu stejná. U letních pneumatik je povolena hranice 1,6 mm, u zimních pneumatik 4 mm. Hloubku dezénu kontrolujte pomocí speciálního měřidla hloubky dezénu, a to na všech čtyřech pneumatikách.

Tlak v pneumatikách

Dále je potřeba se podívat na tlak v pneumatikách. Nejen, že jsou správně nahuštěné pneumatiky důležité pro bezpečnou jízdu, ale také ovlivňují spotřebu paliva automobilu. Přirozeně dochází ke snižování tlaku v pneumatikách, a tak je nezbytné je pravidelně dohušťovat.

Poškození pneumatik

Poškozené pneumatiky mohou signalizovat i jiné problémy s vozidlem, například špatnou geometrii. Pokud budete dlouho jezdit na podhuštěných, případně přehuštěných pneumatikách, výrazně tím zkrátíte životnost pneumatik. Navíc, budete-li chtít využít výkup aut a své vozidlo prodat, doporučujeme ještě před výkupem pořídit nové pneumatiky. Čím lepší je stav vozidla, tím více peněz můžete dostat.

Při nákupu pneumatik byste se měli ohlížet nejen na cenu, ale hlavně na kvalitu, protože kvalitní pneumatiky mohou nabídnout výborné jízdní vlastnosti. Při výběru pneumatik se dívejte nejprve na testy pneumatik, které jsou běžně dostupné na internetu.

Sdílet článek