investiční zlato

Proč investovat do zlata?

Finanční gramotnost patří k základním člověčím znalostem, protože mu pomůže se zorientovat v různých životních situacích a správně přitom zacházet se svými penězi. Umíte finance dobře investovat?

Co je to finanční gramotnost

Vztah k penězům je třeba pěstovat už od útlého dětského věku. I děti školou povinné by již měly vědět, jak důležité je finance spořit. A že když si všechno kapesné utratí za hlouposti, tak nakonec nebudou mít nic. Je to totiž příprava na skutečný život v dospělosti. Je hezké si dopřát něco pěkného, ale umět dobře hospodařit s financemi znamená i vhodným způsobem je šetřit na horší časy. Finanční polštář je důležitý pro klidnější život. Dosáhnout ho můžete tím, že své výdaje budete pečlivě plánovat a volné prostředky uložíte, nebo investujete.

Do čeho je možné peníze ukládat

Korunka ke korunce a za chvíli budete mít na účtu pěknou sumu peněz. Někdy to chce si umět odepřít lákadla, která se všude okolo nás nabízejí. Když vám mobil dobře slouží, není přece nutné pořizovat hned nový model iPhone jen proto, že má fakt krásnou fialovou barvu. Raději peníze uložte – na termínovaný vklad, spořící účet, stavební spoření či penzijní připojištění. U některých finančních produktů si dokonce můžete snížit daňovou povinnost. Kdo je chytrý, přemýšlí i tímto způsobem. Jestliže ale výše uvedeným produktům nevěříte, zdá se vám, že výnos z nich nepokryje ani inflaci, pak je tu další možnost, jak své peníze zhodnotit. Investicí do zlata.

Proč je zlato jedinečná investiční komodita?

Přijdou-li horší časy, světové ekonomice se nedaří, objevují se politické nepokoje, vždy se to projeví na investicích. Hodnota akcií často padá a lidé hledají lepší možnost, jak investovat. V takových dobách obvykle sahají po zlatu, které odjakživa bylo nositelem stálé hodnoty, již neztrácí. Není proto divu, že i v současnosti lidé berou zlato jako důležitou součást svého investičního a finančního portfolia. Kromě této výhody má zlato ještě jednu. Nepodléhá DPH.

Kde je zlaté slitky získáte?

Zlato se obvykle nakupuje v cihlách nebo slitcích. Existují také specializované e-shopy, které se tímto druhem zboží zabývají. Například na webových stránkách zlate-mince.cz pořídíte investiční zlato, zlaté mince ČNB a numismatiku od Pražské mincovny. Pro větší i drobné střadatele jsou k dispozici švýcarské slitky s garancí původu. Mezi nejoblíbenější zlaté svitky patří značka Argor Heraeus, jež se prodávají v gramáži už od 1 gramu, které si určitě mohou dovolit i investoři s menším obnosem peněz, nebo ti, co investovat teprve začínají.

Investiční zlato je zlato nejvyšší ryzosti, tedy 24 karátů, které po nákupu bude mít kupující fyzicky při sobě. Nejlépe v trezoru.

Kromě slitků můžete koupit i zlaté mince

K oblíbeným investicím do zlata patří zlaté mince. Zde vedou svatováclavské dukáty, jež jsou vydávány v tradiční velikosti a ryzosti. Ty už ve 14. století stanovil římský císař a český král Karel IV. Takové mince nemusejí být jen investicí, ale i hodnotným dárkem k významnému výročí. Mezi žádané zlaté mince patří také Wiener Philharmoniker, který lze na zlate-mince.cz nakoupit.

K dispozici je i stříbro a stříbrné mince nebo medaile. Jeho nevýhodou oproti zlatu je to, že není osvobozeno od placení DPH. Tím se z něho stává méně výhodná investice. Neznamená to však, že byste se měli nákupu stříbra úplně zříkat. Třeba stříbrné medaile mají i svou sběratelskou hodnotu a je z nich možné vytvořit zajímavou a hodnotnou sbírku.

Jestliže váháte mezi investicí do obrazů nebo do zlata, je ta druhá možnost jasnou volbou už z důvodu úspory 21 procent při pořízení investice.

Sdílet článek