276367_6398

Noc na sněhu

Zakládáte si na tom, že jste tvrdý chlap a otužilý sportovec? Je pro vás důležitý pocit volnosti a soulad s přírodou? Tak proč ještě trávíte svoji zimní dovolenou v pohodlí a teplíčku hotelu? Vydejte se na čundr zimní krajinou a zažijte pocit naprosté svobody. Překonejte hranice a vyzkoušejte si, jaká je noc pod mrazivým nebem. Zpočátku samozřejmě nevyrážejte na celotýdenní pobyt a věnujte pozornost i předpovědi aktuálního počasí. Minus dvacet není ideální teplotou pro začátečníka, dokonce může dělat problémy i zdatnému sportovci. Naopak sněhu se bát nemusíte – tvoří jakousi izolační podložku a vy můžete ke svému překvapení zjistit, že chlad nebyl zdaleka tak velký, jako když nocujete v přírodě na počátku podzimních měsíců.
Jedna z nejdůležitějších věcí k tomu, abyste mohli prožít tuto akci v tělesné i duševní pohodě, je bezpochyby kvalitní spacák. Nehleďte ani tak na označení extrémní teploty, jako spíš na značku Tcomf, což je zkratka pro tepelný komfort. Tento údaj musí být alespoň minus deset. Vyzkoušejte si spacák co do délky – příliš dlouhý vám vytvoří volné místo a obtížně si zahřejete nohy, krátký zpestří noc o mrznoucí ramena. I když se cítíte jako pravý zálesák, nepodceňujte chlad odspoda a vezměte si i vhodnou karimatku. Nejlepší bude samonafukovací, případně dvě obyčejné naráz.
Stan můžete mít stejný, se kterým jezdíte v létě na vodu. Jen si zkontrolujte tvar kolíků. Pro stanování na sněhu potřebujete ploché nebo kotvičkové.
Důležité je také možnost teplého jídla, což vám zajistí kvalitní vařič. Ideální je ten benzinový, který snese i nízké zimní teploty. Pozor jen na to, abyste jej uměli dobře ovládat. Nutností je také termoska s co nejlepšími izolačními vlastnostmi.
Promrzlé končetiny potěší malý ohřívač – polštářek s gelovou hmotou uvnitř, který ohýbáním přimějete k chemické reakci, jejímž výsledkem je příjemné teplo. Posléze jej krátce povaříte ve vodě a vrátíte do výchozího stavu.
Samozřejmostí je kvalitní oděv a obuv, nejrozumnější je vsadit na nákup ve specializovaných obchodech s odbornou obsluhou.

Sdílet článek