daňové účetnictví online

Nástrahy a výhody práce z domova?

Letošní rok je zásluhou nemoci covid-19 odlišný od všech let předchozích, což pociťují jak firmy, tak jejich zaměstnanci. Uplynulé měsíce přinesly nespočet nových situací, na které musely firmy v rekordním čase zareagovat. Najednou je zde nutnost zůstat doma s dětmi a podporovat je v distanční výuce, stejně jako nutnost vyhýbat se kolektivu, jak z řad široké rodiny, tak tomu pracovnímu. Ne všichni rodiče dosahují vzhledem k věku dětí na ošetřovné, což může vést k výraznému poklesu jejich příjmů a reálně tak ohrozit finanční chod rodiny.

Home office

Řešením může být práce z domova, k níž vláda přímo vybízí. Lidé, kteří nepracují v provozu a jejich práce je spíše administrativní, tak mají možnost vyzkoušet a osvojit si, jaké to je, mít kancelář doma v obýváku. Statistiky uvádějí, že než přišla coronavirová krize, využívala práci z domova zhruba pětina zaměstnanců, přičemž firmy, jež tento benefit nabízely, dosahovaly na cca 60 %. Při práci z domova řada lidí funguje jako zcela samostatné jednotky, přičemž je nemusí zaměstnavatel řídit. Mnohem větší skupina, tedy cca 70 % lidí, je ale závislá na komunikaci s nadřízeným, ze které pak vyplývají jednotlivé úkoly. Lépe než komunikace po telefonu pak fungují oblíbené komunikační platformy, jako jsou Teams nebo Skype. Mezi trendy dnes patří i stále vyhledávanější kancelář v cloudu či  exchange online, ale výjimkou už nejsou ani služby jako  daňové účetnictví online.

Jaké jsou nástrahy a výhody práce z domova?

Někteří lidé mají problém zcela separovat svůj osobní a pracovní život. Když jste hlavní přednášející na telefonické konferenci, nemůžete být současně kuchařka a učitelka. Z toho důvodu je dobré vyčlenit si doma klidné místo pro práci a plánovat si komunikaci s kolegy například na dopoledne, zatímco procvičování s dětmi na odpoledne, nebo naopak. Je prokázáno, že člověk pracující z domova může, nastaví-li si práci efektivně, vykázat stejnou i vyšší produktivitu práce jako v kanceláři. Není totiž rušen dotazy kolegů, odbíháním od počítače a podobně. Jako ve všem, i při práci vyhovuje každému něco jiného. Jedno je ale jisté – home office letos zažívá boom, jenž dějiny nepamatují.

Sdílet článek