Barevné kontaktní čočky nedioptrické

Mohou barevné kontaktní čočky poškodit zrak?

Dioptrické brýle má předepsáno téměř 45 procent obyvatel naší země, kontaktní čočky pak nosí každý desátý Čech. V posledních letech se ale velké obliby dočkal i zvláštní typ čoček, který je určen nejen pro osoby s očními vadami, ale i pro ty, kteří žádné dioptrie nepotřebují. Řeč je o barevných kontaktních čočkách, které díky speciální vrstvě s barvivem překryjí přirozenou barvu oka a umožňují uživatelům okamžitou změnu image. Jsou ale tyto kontaktní čočky bezpečné?

Pečlivý výběr

Jak už jsme zmínili výše, na trhu najdete barevné kontaktní čočky dioptrické i nedioptrické. Může je tedy používat úplně každý, bez ohledu na to, zda má či nemá problémy se zrakem. Tyto čočky slouží hlavně jako módní doplněk na nejrůznější akce, najde se ale velké množství těch, kteří je nosí pravidelně každý den. Jak krátkodobé, tak dlouhodobé používání je zcela bezpečné, pokud zakoupíte tyto čočky v optice nebo u renomovaných prodejců. Ti mají ve své nabídce prověřené, testované barevné kontaktní čočky, které nezpůsobují podráždění oka či poškození zraku.

Bezpečná barva

Barevné kontaktní čočky nedioptrické i dioptrické obsahují barevnou vrstvu, která se právě stará o úplné překrytí přirozené barvy duhovky. Barva je však plně uzavřená ve speciální vrstvě čočky a nedotýká se oka samotného. Nemůže proto dojít k poškození oka v důsledku kontaktu s barvou, ani k alergickým reakcím.

„Tunelové“ vidění

Použijete-li barevné kontaktní čočky dioptrické/nedioptrické, neznamená to, že pokud zvolíte sytě růžový odstín, budete vidět růžově. Přesto ale mohou u citlivějších jedinců barevné čočky zužovat zorné pole, lehce zkreslovat vidění nebo vytvářet pocit, jako by byli v tunelu. Při běžném nošení by vás používání barevných kontaktních čoček nemělo nijak ovlivnit, pokud v nich však budete řídit motorové vozidlo, ujistěte se před jízdou, že vidíte opravdu správně.

Dalším důležitým faktorem, který zajistí neškodnost a zdravotní nezávadnost barevných kontaktních čoček, je správná hygiena, používání kvalitního roztoku a vhodné skladování. Budete-li dodržovat veškeré zásady správného používání a zakoupíte-li si kvalitní barevné kontaktní čočky u specializovaného prodejce, nemusíte se obávat, že by jakkoliv poškodily váš zrak. Jejich používání je tedy maximálně bezpečné.

Sdílet článek