1018975_62212081

Jak vybrat zahradní plot?

Přemýšlíte, zda svou zahradu ohraničit pevným oplocením, nebo raději živým plotem? Spousta lidí se rozhoduje pro pevné ploty, které můžeme rozdělit do několika kategorií, a to podle použitého materiálu – dřevěné, kovové, plastové, kamenné, zděné a kombinované. Samozřejmě nejjednodušší variantou je použít pletivo, které se však na obehnání vašeho domu nehodí.

Pletivo použijete hlavně na ostatních pozemcích, například kolem chaty, nebo na ohraničení svého pole a podobně. Na výběru plotu k vašemu rodinnému domu si dejte záležet a nebojte se investovat, protože plot má plnit nejen praktickou, ale i estetickou funkci.

Pokud byste však chtěli ušetřit peníze a nechat si dům ohraničit pozinkovaným pletivem, pak vám doporučujeme nechat ho porůst zelení. Pletivo v takovém případě musí být dobře ukotveno a nataženo, aby popínavé rostliny plot nesklácely.

Když si potrpíte na eleganci

Preferujete-li eleganci, můžete zvolit kamenné zídky, které většinou bývají nižší. Tyto zídky jsou spárované i na sucho a většinou jsou osazeny suchomilnými rostlinami. Zídka vám tak může krásně rozkvétat. Velmi oblíbené jsou ploty dřevěné, které bývají ohrazené z palisád. Laťky můžete různě kombinovat přes sebe, čímž docílíte neprůhledného plotu.

Velké oblíbenosti se těší také plot kovový, který je ale charakteristický náročnou a nákladnou realizací. Z kovu může odborník vykouzlit nejen umělecké dílo, ale také nevkusný a drahý kýč. Záleží pouze na tom, jakého si zvolíte kováře. Ten by měl být seznámen s lokalitou, kde bude plot umístěný a také s charakterem vašeho domu.

Živé ploty mají své kouzlo

Také živé ploty mají své kouzlo. Můžeme je rozdělit na stříhané a nestříhané neboli volně rostoucí. Pokud zvolíte stříhaný živý plot, jedná se o čistě geometrické linie. Tento plot je poměrně náročný na údržbu, protože musíte hlídat jeho výšku, pečovat o spodní stranu u koření a také je potřeba živý plot hnojit. Druhou variantou jsou nestříhané živé ploty, jejichž vzhled je přírodnější a nevyžaduje tak náročnou péči. Takový nestříhaný plot hraje všemi barvami.

1380922_12418280

1368824_22871867

1416427_29183613

1416431_10627626

Sdílet článek