mincovna Kremnica

Investiční zlato by mělo stát všude stejně, pravda to ale není

V investování je důležitá diverzifikace, přičemž část vašeho investičního portfolia by mělo tvořit i zlato. Než se však odhodláte nakoupit zlaté mince či slitky, měli byste si dobře pohlídat kde nakupujete, respektive za jakou cenu.

Vybírat zlaté mince je obecně složité, protože jsou k dispozici s tolika různými motivy, že vážně netušíte, který by byl ten nejlepší. U slitků je situace značně odlišná. Výběr je dost užší, taktéž z důvodu, že žádná česká mincovna investiční zlato ve formě cihliček nevyrábí. Na našem trhu se tedy prodávají především slitky švýcarských rafinérií. Ten stejný slitek však u různých prodejců může mít různou cenu. Dost často má.

Rozdíly i ve výši deset procent

Sami se snadno můžete podívat, jaká je aktuální cena zlata. Pak budete velmi překvapení, až začnete pozorovat, kolik stojí ten stejný slitek u různých prodejců. Rozpětí mezi nejnižší a nejvyšší nabídkou bývá častokrát i vyšší než 10 procent. Přitom jde o totožný slitek, zlato je pořád jedno. Přeplácet je tedy naprosto hloupé a zbytečné, nákup investičního zlata by se vám prodražil.

Nenechte se ošidit, srovnávejte

Rakušané a Němci nakupují investiční zlato za lepší ceny než my. Slováci jezdí častokrát nakupovat do Česka, těm se zase vyplatí nakupovat tady. Ani slovenská mincovna Kremnica mimochodem zlaté slitky nevyrábí.

Vy se za hranice nemusíte vydávat, avšak než nakoupíte investiční zlato, posaďte se na chvíli k počítači a srovnávejte. Najděte si stejný slitek u různých prodejců zlata a podívejte se, kde ho nabízí za nejlepší cenu. Samozřejmě se vyhněte prodejcům s podezřele nízkou cenou a bez historie. Vaší prioritou by vždy mělo být nakoupit u osvědčeného prodejce s dlouholetou historií a řadou spokojených zákazníků. U takového budete pravděpodobně moci investiční zlato za pár let zase stejně snadno prodat.

Sdílet článek